Kaynak Battaniyeleri

Kaynak Battaniyeleri


Yayınlarım

Kaynak Battaniyeleri

Esab’ın kaynak battaniyeleri ısı ve alevlenmeye dayanıklı kumaşlardan imal edilmiştir.
Battaniyeler kaynak ve taşlama kıvılcımlarına + eriyik metalin cürufuna ve sıçrantılara karşı da mükemmel koruma sağlar.
Esab farklı karakteristik ve bir çok ölçüde geniş bir battaniye ürün yelpazesine sahiptir.
Battaniyelerin renkleri kullanım alanına göre seçimi kolaylaştırır.
Uygulamalar için en uygun battaniye seçilirken, aşağıdaki faktörler göz önüne alınmalıdır:

  • Battaniye pozisyonu – Tüm battaniyeler en azından 15 derecelik bir eğimde kullanılır. Sıçrantı/çapak battaniye ye yatay pozisyonda vuruyor ise malzemede ekstra bir stress oluşur ve daha güçlü, ısı dayanımı daha fazla olan bir battaniye seçilmelidir.
  • Uygulama – Hafif kaynak veya taşlama uygulamalarında daha ince ve ısı dayanımı daha düşük bir battaniye kullanılabilir. Ağır kaynak veya kesme uygulamalarında erimiş metal damlacıklarına koruma için daha güçlü bir battaniye seçilmelidir.

Hafif uygulamalar için;

3001 Kaynak Battaniyesi : Poliüretan kaplı cam elyaf battaniye, hafif kıvılcım ve çapaklı işlemler için uygundur. Çalışanı ve makineleri, gelen çapak ve kıvılcıma karşı dikey siperlik mükemmel korur.
Maksimum sıcaklık = 550°C, Ağırlık = 460gr, Renk = Gri.

Orta dereceli uygulamalar için;

1850 Kaynak Battaniyesi : Isıl işlemli cam elyaf battaniye, orta derece seviyedeki kıvılcım ve çapaklı işlemler için uygundur. En verimli kullanım şekli, en azından 15 derecelik bir eğim ile sağlanır. Çok esnektir.
Maksimum sıcaklık = 550°C, Ağırlık = 600g, Renk = Taba

2-1900 Kaynak Battaniyesi : Vermikulit kaplı silis kaynak battaniyesi, orta derece seviyedeki işlemler için uygundur. Silis elyafın 1600°C lik ergime sıcaklığı, erimiş metal damlacıklar ile ilgili problemlerde oldukça iyi bir seçimdir. MD1300 yapı bir çok aside karşı dayanım sağlar.
Maksimum sıcaklık = 1600°C, Ağırlık = 600g, Renk = Bronz.

Ağır uygulamalar için;

906 Kaynak Battaniyesi : Özel olarak grafit ve poliüretanlı cam elyaf battaniye, özellikle yüksek ısı ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Orta derece ağırlıktaki endüstriyel uygulamalar için uygundur. Çok yağlı ortamlar için uygun değildir.
Maksimum sıcaklık = 750°C, Ağırlık= 1020g, Renk = Siyah.

Özel uygulamalar için;

5180 Kaynak Battaniyesi : Karbon fiber keçeli kaynak battaniyesi ağır uygulamalar içindir. 1300°C de dahi ısı ya karşı mükemmel koruma sağlar. Hafiftir ve özellikle otomotiv endüstrisi için tasarlanmıştır.
Maksimum sıcaklık = 1300°C, Ağırlık = 425g, Renk = Siyah.