Tank Kaynak Makinesi

Tank Kaynak Makinesi


Yayınlarım

Tank Kaynak Makinesi

Tank kaynak makinesi, yan pozisyonda (saat 3 istikametinde) tozaltı kaynak yöntemi ile kaynak yapabilen ve silindirik yapıların kaynak işlemlerinde kullanılabilmesi için dizayn edilmiş otomatik tank kaynak makinesidir.

Kaynak ünitesi bir kabin üzerine sabitlenmiş durumdadır. Operatör için tüm emniyet koşulları sağlanmış olan bu kabinin üst katında sistemi donam sacı üzerinde hareket ettiren motor ve dişli sistemleri bulunmaktadır.

Tank Kaynak Makinesi, büyük depolama tanklarının Tozaltı kaynak makinesi ile
yatay çevresel kaynağın yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

• Kaynak yapabileceği en düşük çap 4,5 metredir.

• Kaynatabileceği en düşük sac kalınlığı ise 6 mm’dir.

Dış kaplaması kullanıcıyı doğanın dış etkenlerinden koruyacak biçimde üretilmiştir.

Tank Kaynak Makinemiz ister içten ister dıştan kaynak yapabilmek üzere tasarlanmıştır.

Tank Kaynak Makine sisteminde ESAB A2S + PEK + LAF1001 tozaltı kaynak makinesi seti kullanılmıştır.

İnvertör hız kontrol ünitesi sayesinde ideal kaynak hızı 0-600 mm/dk aralığında ayarlanabilmektedir.

Tekli ve çiftli olarak iki ayrı model seçeneğine sahip olup, böylece ister tek makine ile yalnız tank içinden veya dışından; çiftli makine ile tankın hem içten hem dıştan aynı anda iki bölgesini kaynak yapabilme özelliğine sahiptir.

Makinemiz tank yüzeyine paralel olarak min. 1500 mm ile maks 2500 metre aralığında kaynak yapabilme özelliğine sahiptir. ( İstenildiği takdirde opsiyonel ölçü aralığı vardır).

Elektrik panosundan alınan 220 voltluk çıkış sayesinde, ihtiyaç duyulabilecek elektrikli aletlere enerji sağlanabilmektedir.

Makine etrafında bulunan özel kaplama (alev yürümez branda) sayesinde operatörü doğa etkilerinden koruma özelliğine sahiptir.

Makine üzerine adapte edilen 125 – 250 kg kapasiteli calaskal yardımıyla tozaltı sarf malzemelerine ve diğer malzemelere operatörün kolay erişilebilmesini sağlamaktadır.

Torç bağlantısı ve ön dayama toplarının bulunduğu bölüm makineye salıncak sistemi ile yataklanmış ve alt kısmında bulunan yay ile hassasiyeti artırılmıştır. Böylece hem torç ve dayama toplarının sürekli saca baskısı sağlanmış, hem de kaynak esnasında herhangi bir çıkıntı olması halinde makineyi sarsıntı yapmadan sadece torç mekanizmasının hareketi ile sönümlemesi sağlanmıştır.

Sistemimizde bulunan ve ön dayama toplarının saca baskısını ayarlamak için kriko sistemi kullanılmıştır. Böylece dayama toplarının saca istenildiği kadar baskı yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Makinemizin saç parçalarının genişliğine göre ayarlanmasında aşağı – yukarı kriko sistemi kullanılmıştır. Kriko sisteminin hareket tahriki redüktör – motor grubu sayesinde sağlanmaktadır.

Makinemiz üzerinde bağlı pürmüz sayesinde kaynak parçalarının ön ısıtma (tavlama) işleminin yapılmasına imkân sağlamaktadır.

Makinemizin iş parçası üzerinde hareketi tahrikli ve avare tekerlekler sayesinde sağlanmaktadır.

Hareket tahriki ise motor-redüktör akuplesi sayesinde sağlanmaktadır. Ayrıca makineyi iş parçasına paralel durmasını sağlayan alt kısımda kriko sistemli dayama tekerlekleri bulunmaktadır.